Hildur Hansson Collection – A passion for Svenskt Tenn

Hildur Hansson föddes i Hishult i Skåne. Hennes make Erik Hansson dog tidigt under Finska Vinterkriget 1939–1940 och lämnade hustrun Hildur ensam med sonen Ingemar. Familjen var då bosatt i Stockholm.

En av Hildurs närmsta vänner blev tidigt Estrid Ericson (firma Svenskt Tenns grundare). Det föll sig naturligt att Hildur tidigt började samla på föremål från Svenskt Tenn. Ett intresse hon behöll hela sitt liv och som sonen Ingemar vårdade och utvecklade i sitt hem i södra Skåne.

Större delen av samlingen av unika föremål från Svenskt Tenn såldes under Bukowskis auktion Modern Art + Design tidigare i höstas. Nu presenterar vi resterande föremål från hemmet sonen Ingemar Hansson hade i södra Skåne.

89 föremål
Spegel 1900-talets mitt.

Utropspris
1 500 SEK
Spegel, glas, 1900-tal.

Utropspris
1 500 SEK
Spegel 1900-talets senare del.

Utropspris
1 500 SEK