Kan inte nå servern

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Firma Svenskt Tenn, skål på fot och burk ( ritad av Josef Frank), tenn, Stockholm 1928 och 1972.

Tenn, stämplade med änglamärket Stockholm B8 respektive X9, höjd 13,3 cm och 10 cm, diameter 19 och 13 cm.

Slitage.

Proveniens

Hildur Hansson (1912-1999)

Hildur Hansson föddes i Hishult i Skåne och gifte sig så småningom med Erik Hansson (f 1906). Maken dog emellertid under det finska vinterkriget 1939-1940 och Hildur blev därmed ensam med sonen Ingemar. Familjen var bosatt på Östermalm i Stockholm. Ingemar var det enda barnet till Hildur och Erik.
Hildur Hansson och Estrid Ericson (1894-1981) blev tidigt goda vänner och det blev naturligt att Hildur började samla föremål från Svenskt Tenn. Intresset hölls vid liv under åren och nya föremål lades till i det omsorgsfullt möblerade hemmet, många gånger lite ovanliga tennföremål och möbler från Firma Svenskt Tenn. Även sonen Ingemar fortsatte så småningom att inreda sitt hem i Skåne med föremål från Svenskt Tenn.

Övrig information

Skålen på fot formgiven av Estrid Ericson för Firma Svenskt Tenn 1927, vasen ursprungligen med lock, formgiven av Josef Frank.

Formgivare

Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

399. Donald Baechler, "Untitled (Red Flower)".
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
440 000
 
SEK
ditt bud
420 000
 
SEK
ditt bud
400 000
 
SEK
ditt bud
420 000
 
SEK
ditt bud
400 000
 
SEK
ditt bud
390 000
 
SEK
ditt bud
380 000
 
SEK
ditt bud
370 000
 
SEK
ditt bud
360 000
 
SEK
ditt bud
350 000
 
SEK
ditt bud
340 000
 
SEK
ditt bud
330 000
 
SEK
ditt bud
320 000
 
SEK
ditt bud
310 000
 
SEK
ditt bud
300 000
 
SEK
ditt bud
290 000
 
SEK
ditt bud
280 000
 
SEK
ditt bud
270 000
 
SEK
ditt bud
260 000
 
SEK
ditt bud
250 000
 
SEK
ditt bud
240 000
 
SEK
ditt bud
230 000
 
SEK
ditt bud
225 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
440 000 SEK