Madeleine Pyk – en samling F769

Tore Strindberg

(Sverige, 1882-1968)
Tore Strindberg
(Sverige, 1882-1968)

Tore Strindberg, skulptur signerad och daterad 1906 patinerad brons

Efter badet, höjd inkl sockel 25 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.

Utropspris
5 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13