Servis 55 dlr Saxisk blomst Royal Copenhagen 1900-talets mitt

Bestående av;
16 tallrikar 22 cm
6 djupa 22 cm
1 djup 25 cm
7 assietter 16 cm
1 runt uppläggningsfat, längd 27,5 cm
1 kvadratisk uppsläggningskål, längd 21 cm
1 ovalt uppläggningsfat, längd 31 cm
1 ovalt uppläggningsfat, längd 25,5 cm
1 såsbåt, längd 25 cm
1 kanna med lock, höjd 26 cm
1 sockerskål med lock, höjd 13,5 cm
1 gräddsnipa, höjd 12,5 cm
11 kaffekoppar med fat, diameter 14 cm
6 tekoppar med 4 fat, diameter 15 cm
Samtliga 2 :a sortering

Glasyrmistor. Tillverkningsdefekt. Nagg. Sprickor.

Utropspris
2 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95