Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Gerhard Nordström

(Sverige, 1925-2019)
Gerhard Nordström
(Sverige, 1925-2019)

Gerhard Nordström, Rosor.

Signerad G. Nordström. Olja på pannå 19,5 x 15 cm.

God kondition.

Gerhard Nordström avled 2019, 93 år gammal. In i det sista målade han i sin ateljé vid Stortorget i Ystad. Han räknas idag som en av Sveriges främsta nutida konstnärer.
Gerhard Nordström är välkänd för sitt eftertraktade blomster- och landskapsmåleri, inspirerat av konstnärens studieresor till Claude Monets trädgårdar i franska byn Giverny. Gerhard Nordströms måleri har kraftigt omvärderats under de senaste åren.

“Få kan likt Gerhard Nordström fånga den ständigt skiftande naturen. Tonerna stäms efter årstider, väder och dygnets rytm. Fast han nyss fyllt nittio år målar han fortfarande som om det vore första gången han verkligen såg. Erfarenheten finns där förstås, men uppmärksamheten är oförminskad.

Det spelar ingen roll att många av motiven är välbekanta. Blicken har samma skärpa, penseln samma vilja att återge barkens skrovlighet, eller lövverkets högsommar-grönska. Lika fullt är det den närmast uppspelta målarglädjen som avgör.

Trots att han är en mästare på att mana fram närvaron av en plats, genomför han aldrig illusionen fullt ut. På nära håll tar oljefärgen överhanden, krämigt fet eller knaggligt sträv. Alltid mättad med pigment och lyster. Något påminner känslan om att stå inför en konstnär som Claude Monet, och på plats se vad han åstadkom bortom vykortens pittoreska reproduktioner.
Tätt inpå duken - vare sig den visar näckrosorna i franska Giverny eller skånska Häckebergasjön - upplöses formerna i ett kontrastrikt spel av penseldrag och nyanser.”
Ur recension, Ystads Allehanda 2015

Gerhard Nordström finns representerad i samlingarna vid bland annat Göteborgs konstmuseum, Moderna Museet i Stockholm, Kalmar Konstmuseum, Malmö Konstmuseum och Ystad Konstmuseum.

Utropspris
16 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik (Tjänstledig)
+46 (0)70 748 22 63

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13