Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Stina Sunesson

(Sverige, 1925-1998)
Stina Sunesson
(Sverige, 1925-1998)

Stina Sunesson, "Vårblommor - Tällberg"

Signerad Stina Sunesson och daterad 1964. Gouache 26,3 x 39,8 cm.

Ej examinerad ur ram. God kondition.

Stina Sunessons målningar från Tällberg fångar den svenska idyllen, barndomens somrar och firandet av våra älskade högtider.
Stina Sunesson spenderade större delen av sitt liv i Tällberg vid sjön Siljan och inspirationen fann hon i sin närmaste omgivning.
Efter studier vid Otte Skölds målarskola i Stockholm reste Stina Sunesson utomlands. Väl tillbaka i Sverige gjorde hon solodebut i Falun 1960.

Stina Sunessons färgstarka verk är ofta utförda i gouache eller olja och känns igen genom de noggranna och detaljrika motiven.

Det är inte ofta som Stina Sunessons målningar från tidigt 1960-tal förekommer på auktion. Auktionens detaljrika verk är utförd 1964, när hon lämnat Frankrike och vid tiden hennes stora genombrott i Sverige.

I auktionens målning har Stina Sunesson fångat en närbild av en strålande fin sommardag. En härlig skildring av vitsippor och andra vårblomster lyser upp. Plötsligt befinner vi oss mitt i den svenska högsommaren, långt från höstens regn och blåst.

Stina Sunesson gjorde sig känd som något av den nordiska vårens och sommarens konstnär. Hon har illustrerat flera dikter av Gustaf Fröding och Erik Axel Karlfeldt. Det har producerats TV-filmer om Stina Sunesson och hennes måleri och hon skapade imponerande gobelänger tillsammans med de anrika textil-ateljéerna i Aubusson, Frankrike.

”Stina Sunesson föddes och växte upp i Insjön. Redan i unga år blev hon intresserad av teckning och studerade senare vid Otto Skölds målarskola i Stockholm. På skolan träffade hon också sin blivande make Calle Sunesson.

Makarna studerade sedan ett år i Paris och därefter följde en tids måleri i sydfranska Provence. Därefter flyttade de till Tibble, innan de i början av 1960-talet slutligen bosatte sig i Tällberg.

Stina Sunesson gjorde sig känd som den nordiska sommarens målarinna. I början målade hon i olja och senare blev det akvarell- och gouache-teknik hon ägnade sig åt. Hon målade ofta motiv med flödande blomprakt och blommorna plockade hon i sin egen trädgård. En stor del av hennes målningar har fått en bred spridning som reproduktioner och finns representerade i många hem.

Under tidigt 1960-tal producerades bilder av hennes konst på vykort, vilket gav enorm kännedom om hennes konstnärskap.
Stina Sunessons alster har under årens lopp kunnat ses på utställningar i London, Tyskland men även i Göteborg och Stockholm. Om hennes måleri har också gjorts ett antal SVT-filmer.”

Ur reportage i DN Kultur, 1 okt. 1998

Utropspris
14 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik (Tjänstledig)
+46 (0)70 748 22 63

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13