Birgitta Liljebladh

(Sverige, 1924-2014)
Birgitta Liljebladh
(Sverige, 1924-2014)

Birgitta Liljebladh, Stilleben med blommor

Signerad Birgitta Liljebladh och daterad -59. Duk lagd på pannå 69 x 60 cm.

Mindre repor/märken övre mitten.

Birgitta Liljebladh var en av Sveriges mest älskade blomstermålare, men har även uppmärksammats utomlands. Hon valdes 1992 ut att vara med på Museum of Moderna Arts (MOMA) utställning Icebreakers: Contemporary Swedish Expressionists.
Liljebladh föddes 1924 i Göteborg och studerade först vid Slöjdföreningens skola och därefter på Konstakademien i Stockholm. Mest känd är hon för blomstermålningar och landskap, men hon målar även porträtt, allt med en anknytning västkustens koloristiska tradition, även kallad Göteborgskoloristerna. Hon valdes 1982 in som ledamot i Konstakademin.
Representerad bland annat på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum samt konstmuseerna i Jönköping och Linköping.

Utropspris
12 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89