Zoia Krukovskya Lagerkrans

(Ryssland/Sverige, 1903-1999)
Zoia Krukovskya Lagerkrans
(Ryssland/Sverige, 1903-1999)

Zoia Krukovskya Lagerkrans, Blomsterbukett i kanna.

Signerad Zoia. Pannå 35 x 27 cm.

Mindre färgbortfall.

Zoia Krukovskya Lagerkrans, också känd som enbart Zoia, föddes i Sant Petersburg i början av förra seklet. Hon växte upp i närheten av det ryska hovet och hade från den tiden många minnen av tsar Nikolai II. Efter den ryska revolutionen flydde familjen till Moskva, där hon senare studerade vid Konstakademin under Vasilij Kandinskij.
Zoias konst är besläktad med det holländska blomstermåleriet, den östasiatiska bildkonstens klassiska lackarbeten och även 1300-talets italienska kyrkokonst. Det var dock inte de ryska ikonmålarna utan den japansk-franska konstnären Tsuguharu Foujita som lärde henne att måla på metall, i Paris där Zoia Lagerkrans studerade 1925–1930 på Academic de la Grande Chaumiére för Fernand Léger. I Paris fick hon många konstnärsvänner, bland dem Nils von Dardel och Per Krogh.
Zoia är främst ihågkommen för sina blomstermålningar och porträtt. Hennes första separatutställning var på Galerie Bernheim-Jeune i Paris 1929. I Sverige är hon representerad på bland annat Moderna Museet, Nationalmuseum, Västerås konstmuseum, H. M. K. samlingar, Stockholms Stadsmuseum, Stockholms Konserthus och Gripsholms Slott.
Offentlig utsmyckning: Svenska Dagbladet och Grand Hotell i Saltsjöbaden. Hon har målat porträtt av bland andra den iranska kejsarinnan Farah Pahlavi, kung Hassan av Marocko, Drottning Silvia, Leonid Brezjnev samt flera medlemmar av familjen Wallenberg.

Utropspris
5 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63