Erik Jerken

(Sverige, 1898-1947)
Erik Jerken
(Sverige, 1898-1947)

Erik Jerken, Blomsterstilleben

Signerad Jerken och daterad 1941. Pannå 91 x 73 cm.

Erik Jerken föddes i Stockholm 1898. Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm, Caleb Althins målarskola samt på Konsthögskolan i Stockholm. Därefter studieresor till Tyskland, Italien, Belgien, Holland, Frankrike och Serbien.
Jerken deltog i Fria gruppens utställning på Liljevalchs konsthall i Stockholm 1929 och hade sedan flera framgångsrika separatutställningar i Stockholm på 1930-talet samt medverkade i Svenska Konstnärernas förenings utställning på Konstakademien 1943.
Han målade i tunna genomskinliga penseldrag och är mest känd för modernistiska stilleben, blomstermotiv, landskapsmålningar och Stockholmsmotiv. Han verkade även som filmarkitekt i Gösta Berlings saga. Han gjorde ett stort antal offentliga utsmyckningar och har bland annat målat altartavlan i Högalidskyrkan, Stockholm och dekorerat logerna i Stockholms konserthus.
Erik Jerken är representerad bland annat på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna muséet i Stockholm, Prins Eugens Waldemarsudde, Göteborgs konstmuseum och Västerås museum. Tilldelades också utmärkelserna Hertigliga medaljen vid Konsthögskolan, Stadshusets minnesmedalj samt riddare av Jugoslaviska Sankt Savaorden.

Utropspris
4 000 SEK
Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63