Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Jan Rhodin

(Sverige, Född 1938)
Jan Rhodin
(Sverige, Född 1938)

Jan Rhodin, Blomsterstilleben.

Signerad Jan Rhodin. Pannå 45 x 35 cm.

Jan Rhodin var en konstnär född 1938 i Flen. Han var son till konstnärerna Alessandro och Florence Rhodin och halvbror till konstnären Karl Rhodin. Han fick sin grundläggande konstutbildning av fadern och var i övrigt autodidakt.
Redan som tolvåring valdes han ut att ingå i Nationalmuseums utställning Unga tecknare under 1950-talet och han deltog sedan ett flertal gånger. Han ställde även ut på Galerie Æsthetica 1958.
Rhodins konst består till största delen av djurstudier, blomstermotiv och landskap, samt en del Stockholmsmotiv, i tusch, krita, akvarell eller blyerts. Som illustratör medverkade han i tidskrifterna Svensk jakt, Svensk natur och Perspektiv. Representerad vid Gustav VI Adolfs samlingar.

Utropspris
2 500 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik (Tjänstledig)
+46 (0)70 748 22 63

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13