Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Einar Nerman

(Sverige, 1888-1983)
Einar Nerman
(Sverige, 1888-1983)

Einar Nerman, Tulpaner i vas.

Signerad och daterad -65. Olja på pannå 46 x 56 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Einar Nerman studerade 1909-1910 för Henri Matisse i Paris, på ”L'académie Matisse”. Under studieåren i Paris utförde han porträtt av vänner från skoltiden. Nationalmuseum i Stockholm har under åren förvärvat ett flertal av just dessa konstnärsporträtt. Museets samling inkluderar Einar Nermans porträtt av bl.a Isaac Grünewald, Einar Jolin, Arthur Percy, Leander Engström och Birger Simonsson. De tillhörde konstnärsgruppen ”De unga”, vars första utställning i Stockholm (1909) betraktas som modernismens genombrott inom svensk konst.
Under 1920-talet arbetade Einar Nerman som tecknare på tidskriften The Tatler i London, där han uppnådde berömmelse för träffsäkra karikatyrer av dåtidens kändisar. Efter en sejour som tecknare i New York, etablerade sig Einar Nerman som träffsäker porträttmålare i Stockholm. Dåtida svenska kändisar som bl.a Greta Garbo, Signe Hasso och ”Lillprinsen på Haga” (blivande kung Carl XVI Gustav) hörde till de som blev träffsäkert avmålade.
Därutöver gjorde Nerman illustrationer till sagor och bokverk av bl.a Selma Lagerlöf, HC Andersen och August Blanche. Han fick av stiftelsen Solstickan uppdraget att rita en etikett till tändsticksaskar och skapade då Solstickepojken som blev en av Sveriges mest välkända symboler.
Einar Nerman är representerad på bl.a Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum, Norrköpings konstmuseum och Kalmar konstmuseum.

Konstnär

Utropspris
4 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik (Tjänstledig)
+46 (0)70 748 22 63

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13