Madeleine Pyk – en samling F769

Karmstolar, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.

Stoppad textilklädd med knapphäftad svängd rygg. Sitsen med resårkärna. Ben samt armlän av mahogny. Sitthöjd 44, bredd 70, höjd 96 cm.

Smärre slitage. Fläckar. Märken. Senare klädsel. Ställvis blekt.

Utropspris
5 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69