Arne Jones E1299

Ring 18K vitguld och ovalt fasettslipade smaragder samt briljantslipade diamanter

Diamanter ca 0,3 ct, smaragder ca 1,77 ct, bredd ringskena 8-14,5 mm, höjd infattning 4,5 mm, längd infattning med smaragder 21,5 mm, ringstorlek 17,75/56, vikt ca 10,88 gram

Smärre repor på ringskenan. En av smaragderna med nagg.

Utropspris
20 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95