Arne Jones E1299

Victoria Einarsdotter, fotografi signerad och numrerad 1/5 a tergo

"Lofoten". C-Print monterad på aluminium och akrylglas 66 x 100 cm.

Victoria Einarsdotter (f. 1972) är utbildad vid HDK-Valands konsthögskola i Göteborg samt University of North London. Hon bygger
sina verk att bli iscensättningar av tillstånd, upplevelser och minnen.
Framför allt arbetar hon med textila installationer och levande modeller
(gärna självporträtt) som dokumenteras. Bilderna blir rörelser i upplöst tid.
Einarsdotter har ställt ut i Sverige och England.

Utropspris
6 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57