Invändigt förgylld kåsa otydliga stämplar, Umeå, 1800-talets första hälft. . 10 cm. Sked LEN, Umeå, 1884. 12,5 cm. Sjalsölja/ring Eric Lindbäck, Nederkalix, 1937. 4 cm. Brosch i form av förgylld sked märkt Ebba Bertil Stenudds Guldsmedsaffär, Gällivare, 1944. 5,5 cm.
Total vikt 105 gram.
Kåsa med skador, buklor, lagningar, delar saknas. Sked med lagning. Broschnålen böjd. Slitage.