Gutte Eriksen

(Danmark, 1918-2008)
Gutte Eriksen
(Danmark, 1918-2008)

Gutte Eriksen, tekanna stämpelsignerad glaserat stengods senare delen av 1900-talet

Total höjd 20 cm

Bruksslitage. Nagg vid pip

Proveniens

Signe Persson-Melin

Formgivare

Gutte Eriksen var en dansk keramiker. Hon utbildade sig vid Konstakademin i Århus på Jylland och studerade även för Bernard Leach. Hon företog även studieresor till Japan. Gutte Eriksen hade sin verkstad i St Karlsminde, Hundested, Själland. Hon utförde en starkt personlig, kraftfull keramik i både lergods och stengods ofta med tjock boraxglasyr i skiftande nyanser. Hon deltog i många utställningar internationellt och finns representerad vid flera större museer. Gutte Eriksen arbetade som lärare vid Konstakademin i Århus mellan åren 1968-1978.

Utropspris
2 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13