Madeleine Pyk – en samling F769

Fartygsmodell fregatten Suomen Joutsen, 1900-tal

Monterad i monter med belysning, yttermått 108x39x74 cm

Obetydligt ytslitage.

Museiskeppet Suomen Joutsen (sv. "Finlands svan", före detta Laënnec och senast Oldenburg) är ett före detta skolfartyg i den finländska flottan. Suomen Joutsen är en fregatt byggd i stål och är en fullriggare med tre master. Den byggdes år 1902 i S:t Nazaire i Frankrike och namngavs ursprungligen efter den berömda 1700-talsläkaren René Laënnec. Fartyget var inledningsvis insatt i frakttrafik över Atlanten och Stilla havet, tills den finska staten köpte den år 1930 som skolfartyg för flottan. Före det andra världskriget hann fartyget göra 8 längre oceanseglatser.

Utropspris
6 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13