Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Buljongskålar med fat, 12 st, porslin Spanien, 1900-talets första hälft.

Tre snarlika modeller.
Polykroma, handmålade motiv av fåglar, blomster och insekter mot vit fond, förgylld dekor.
Skålens diameter ca 12,5 cm exkl hänklar, fatets diameter 17 cm.
Stämplade av två olika tillverkare.
Medföljer utöver dessa tolv, en skål utan fat och ett lagat par bestående av en skål och ett fat.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
150 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13