Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Göran Wärff

(Sverige, 1933-2022)
Göran Wärff
(Sverige, 1933-2022)

Göran Wärff, fat, glas, Kosta Boda, atelier, numrerad, signerad 1991.

Blåtonat glas med dekor av luftbubblor. Signerad 8362-041/300 Kosta Boda G.Wärff Atelier 91. Längd 30,5 cm.

Enstaka små märken.

Formgivare

Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.

Utropspris
1 500 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13