Fanerad med olika träslag. Dekor av kompassros i intarsia. uppsats med två lådor. En låda i sarg. Bronserade beslag. Svängda ben. Bredd 101 cm, djup 56 cm, höjd 75-89 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Ett lås saknas. Nyckel finns.