Nordiska Kompaniet, NK, slagbord, 1956.
Stämpelmärkt "570 031 5.1.1956 NK Nordiska Made in Sweden".
Fanerat med alm. Två avsmalnande slag, raka grindar. Bredd 93, längd 65 + 65 +65 cm, höjd 75 cm.
Smärre slitage. Märken.