Sybord, troligen Ryssland, 1800-talets andra hälft.

Mahogny och mahognyfanerat. Skuren dekor. Höjd 72 cm, bredd 75 cm, djup 43 cm. Nyckel finns.

Delar saknas. Dekorbortfall. Fanerskador. Fläckar. Böjt nyckelvred. Nyckel finns.

Proveniens

Enligt uppgift var den tidigare ägaren en violinist från det rysska hovet som flydde till Finland under den ryska revolutionen.

Utropspris
250 EUR