Trädgårdssoffa, Bolinders verkstäder, Stockholm och bord, Göteborgs mekaniska werkstad, 1900-talets första hälft.

Soffa med stomme av målat gjutjärn, rik dekor av ormbunkar, träribbor i sits. Märkt. Längd 149, sitthöjd 42, höjd 90 cm. Bord i svartmålat järn, oval skiva på pelarfot med tassfötter. Märkt. Längd 75, bredd 55, höjd 74 cm.

Ställvis slitage. Senare målning. Ett par lösa träribbor.

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38