Hertha Bengtson

(Sverige, 1917-1993)
Hertha Bengtson
(Sverige, 1917-1993)

Hertha Bengtson, vas, Rörstrand, 1950/60-tal.

Stengods, reliefdekor, glasyr i grågrönt. Signerad R HB SWEDEN samt stämplad 8.
Höjd ca 35 cm, diameter 18 cm.

Något slitage. Märken.

Formgivare

Utropspris
3 000 SEK