Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
241
202738

HALSSMYCKE

Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
13 400 - 15 500 SEK
1 490 - 1 720 USD
Klubbat pris
1 650 EUR
HALSSMYCKE

18K guld. Svenska kontrollstämplar. Folkloristisk ornamentik. 2 tilläggsdelar med vars hjälp smycket kan bli 35 cm, 42 cm eller 48 cm långt. Vikt 72 g.

Proveniens

Varuhusägare Ferdinand Lundqvist har givit smycket som gåva i Göteborg.