241
202738

HALSSMYCKE

Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
14 900 - 17 200 SEK
1 360 - 1 570 USD
Klubbat pris
1 650 EUR
HALSSMYCKE

18K guld. Svenska kontrollstämplar. Folkloristisk ornamentik. 2 tilläggsdelar med vars hjälp smycket kan bli 35 cm, 42 cm eller 48 cm långt. Vikt 72 g.

Proveniens

Varuhusägare Ferdinand Lundqvist har givit smycket som gåva i Göteborg.