241
202738

HALSSMYCKE

Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
13 600 - 15 700 SEK
1 480 - 1 700 USD
Klubbat pris
1 650 EUR
HALSSMYCKE

18K guld. Svenska kontrollstämplar. Folkloristisk ornamentik. 2 tilläggsdelar med vars hjälp smycket kan bli 35 cm, 42 cm eller 48 cm långt. Vikt 72 g.

Proveniens

Varuhusägare Ferdinand Lundqvist har givit smycket som gåva i Göteborg.