Madeleine Pyk – en samling F769
405
206040

Kuzma Sergievitch Petrov-Vodkin

(Ryssland, 1878-1939)
Utropspris
200 000 - 300 000 EUR
2 110 000 - 3 160 000 SEK
229 000 - 343 000 USD
Klubbat pris
200 000 EUR
(Ryssland, 1878-1939)

"MODER OCH BARN".

Sign. Olja på duk, 64,2x50,3 cm.

Proveniens

Den förra ägaren har införskaffat målningen av konstnärens dotter, Elena Kuz'minichna Dunaeva.

På målningens baksida finns en dedikation och datering 1922.