Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
520
182771

Magnus von Wright

(Finland, 1805-1868)
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
124 000 - 155 000 SEK
13 700 - 17 200 USD
Klubbat pris
12 000 EUR
Magnus von Wright
(Finland, 1805-1868)

"STRANDLANDSKAP FRÅN LÖVÖ".

Sign. Olja på papper, uppfodrad på duk 34x45,5 cm.

Utställning: Ateneum 1982.

Utförd ca 1867.

Formgivare

Representerad på museer i Finland och Sverige.