550
206150

Wilhelm von Wright

(Finland, 1810-1887)
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
17 200 - 22 900 SEK
1 570 - 2 090 USD
Klubbat pris
800 EUR
Wilhelm von Wright
(Finland, 1810-1887)

FÅGEL.

Sign. 1834. Akvarell, 16x14 cm.

Formgivare

Wilhelm von Wright var en finlandssvensk bildkonstnär född nära Kuopio. Bror till Magnus von Wright och Ferdinand von Wright. Bröderna har tillsammans bland annat skapat planschverket Svenska fåglar med naturtrogna avbildningar.