569
206271

Magnus Enckell

(Finland, 1870-1925)
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
33 800 - 45 100 SEK
3 130 - 4 170 USD
Klubbat pris
3 000 EUR
Magnus Enckell
(Finland, 1870-1925)

"EDSAVLÄGGELSE".

A tergo sign. Olja på duk, 68x51 cm.

Proveniens

Konstnärens vän Verner Thomé, därefter i familjens ägo.

Studie för väggmålning i Nyländska nationshuset, i Helsingfors.