91
199777

PISTOLER, ETT PAR.

Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
56 700 - 68 000 SEK
5 220 - 6 260 USD
Klubbat pris
5 100 EUR
PISTOLER, ETT PAR.

Slaglåspistoler. Sign. Josef Contriner Wien och hans stämplar i guld. Österrike ca 1800-1810. Konverterade från flintlås till slaglås ca 1850. Skurna valnötsstockar med nätskurna kolvar och graverade stålbeslag. Längd 50 cm. Komplett schatull med samtliga tillbehör.