Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
613
225115

Pentti Kaskipuro

(Finland, 1930-2010)
Utropspris
150 EUR
1 540 SEK
174 USD
Klubbat pris
110 EUR

Pentti Kaskipuro
(Finland, 1930-2010)

GURKA OCH TOMAT.

Sign. 1972. Etsning, 45/99, 26x29,5 cm.

Galleri G, Helsingfors, 2000.

Formgivare

Konstgrafikern och målaren Pentti Kaskipuro (1930-2010) är en av Finlands främsta grafiker. Kaskipuro är känd för sina stilleben med vardagliga föremål som motiv. Till motivsfären hör exempelvis svampar, lökar och sockerbetor. Till produktionen hör också intima kollage och oljemålningar, även om torrnålsgravyr kom att bli hans specialitet. Kaskipuro har deltagit i flertalet utställningar i Finland och övriga Europa, samt tilldelats en mängd priser.