Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
713
200968

Heidi Blomstedt

(Finland, 1911-1982)
Utropspris
250 - 300 EUR
2 570 - 3 080 SEK
290 - 349 USD
Klubbat pris
320 EUR

Heidi Blomstedt
(Finland, 1911-1982)

KERAMIKVASER, EN SERIE, 4 ST.

Sign. HB. Blå, grön, orange och svart glasering. Höjd 8,5-25,5 cm.

Formgivare

Heidi Blomstedt (1911–1982) är känd som keramikkonstnär och tillhör en viktig konstnärlig familj som dotter till den berömda kompositören Jean Sibelius och hans fru Aino Sibelius. Blomstedts konstnärliga arv fortsatte genom hennes äktenskap med arkitekten Aulis Blomstedt och deras två barn, konstnären Juhana Blomstedt och arkitekten Severi Blomstedt.

Heidi Blomstedt började sin karriär på Arabias fabrik och tog examen från keramikavdelningen vid Konstindustriella högskolan i Helsingfors 1932, varefter hon huvudsakligen arbetade som frilansande keramiker med fokus på minimalistiska objekt. Blomstedts inflytande på den finska keramikkonsten var särskilt påtagligt på 1960-talet, då hon formgav bland annat fyrkantiga och rektangulära keramikföremål för Kupittaan Savi Oy, som återspeglade hennes intresse för geometri och förenklade former. Samarbetet med Kupittaan Savi Oy resulterade i en kollektion av vaser och skålar i olika färger, som lanserades 1962, med konstnärens egen HB-stämpel.