Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
133
221231

Rafael Wardi

(Finland, 1928-2021)
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
10 300 - 15 500 SEK
1 140 - 1 720 USD
Klubbat pris
2 200 EUR

Rafael Wardi
(Finland, 1928-2021)

STILLEBEN.

A tergo sign. Olja på duk, 46x53,5 cm.

Formgivare

Rafael Wardi, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finlands konstakademis skola, Fria konstskolan samt på resor till Frankrike och Italien. Wardi är främst känd för sitt abstrakta måleri men har 'ven skapat ett mer fritt, koloristiskt figurmåleri där traditionellt uttryck samsas med modernistiskt. Wardis palett är expressiv, varm och intensiv.