Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
166
227242

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
31 000 - 41 300 SEK
3 430 - 4 580 USD
Klubbat pris

Antoni Tàpies
(Spanien, 1923-2012)

"Grande table"

Färglitografi, 1984, signerad med blyerts 50/75, tryckt av Atelier Lelong, Paris, utgiven av Galerie Lelong, Paris. Bladstorlek 107 x 155 cm (Arches, tryckt på vikt pappersark som brukligt).

Ej examinerad ur ram.

Galfetti 972.

Formgivare

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.