404
227827
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

GLASSKULPTUR

Stormvarning. Signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. På frihand blåst, gjuten, slipad och hopmonterad. Mitten av 1980-talet. Höjd 97 cm och bredd 82 cm.

Spricka.

Utropspris:

7 000 - 8 000 EUR

Klubbat pris:
7 000 EUR
Proveniens

Oiva Toikkas retrospektiva utställning på Finlands glasmuseum 1988.
Oiva Toikka-Glass from Finland, Los Angeles California Museum of Science and Industry 1989.