Kan inte nå servern
504
228657

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)

GLASSKULPTUR "ORKIDÉ"

Signerad Timo Sarpaneva Iittala -57. Klart glas, fasetterad, ångblåsningsmetod. Höjd 34 cm.

Följerätt: Nej
Utropspris: 

4 000 - 5 000 EUR

42 600 - 53 200 SEK

3 820 - 4 780 USD

Klubbat pris: 
6 200 EUR
Utställningar

År 1954 valde tidskriften "House Beautiful" Sarpanevas Orkidé till världens vackraste föremål.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.