233230

SYBORD MED 2 STOLAR OCH 1 KARMSTOL

Utropspris
600 - 800 EUR
6 800 - 9 060 SEK
626 - 835 USD
Klubbat pris
550 EUR

Flambjörk. 1930-tal. Sybord med två dörrar och fack. Bordets bredd 71 cm, höjd 68 cm.
Stolarnas höjd 87 cm. Karmstolens höjd 85 cm.

Proveniens

Beställda av Johan August och Josefina Sorjanen i början av 1930-talet. Möblerna ritades av arkitekt V.N. Vähäkallio.
J.A. Sorjanen var en av Finlands första biografmoguler med ett antal biografer både i Helsingfors och runt om i landet.
Möblerna har gått i arv inom släkten.