Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
201
233961

Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Utropspris
35 000 - 45 000 EUR
359 000 - 462 000 SEK
40 700 - 52 300 USD
Klubbat pris
48 000 EUR
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

VY FRÅN SVARTÅ.

Sign. Svartå 1 april 1917. Olja på duk, 45,5x67 cm.

VICTOR WESTERHOLM (1860 – 1919):
ÅLANDSKAP FRÅN SVARTÅ , 1917

Sign.: Victor Westerholm/ Svartå 1 april 1917.

Victor Westerholms båda föräldrar var hemma i Nagu skärgårdssocken och vatten var ett viktigt element

Formgivare

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.