336
238493

Leonid Ivanovitch Solomatkin

(Ryssland, 1837-1883)
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
453 000 - 567 000 SEK
41 700 - 52 200 USD
Klubbat pris
84 000 EUR
Leonid Ivanovitch Solomatkin
(Ryssland, 1837-1883)

"GLATT LIV UTANFÖR KROGEN".

Sign. 1876. Olja på duk, 59x76,5 cm.

Leonid Ivanovich Solomatkin (1837-1883) var en talangfull rysk genremålare, en individualist och något av ett original. Det sades ofta om honom att han målade ”livets bottenskrap”, detta på grund av hans intresse för de fattiga som tyckte om att ”hänga på krogar”. I själva verket hörde konstnären själv till den här gruppen, viket förklarar den sympati och förståelse med vilken han målade sina hjältar. Solomatkins konst kännetecknas av såväl stor expressivitet och en dragning till det groteska som av sällan skådad självironi.
Solomatkin målade den första versionen av verket ”Glatt liv utanför krogen” år 1865 (privat samling). Den bittert ironiska titeln är karaktäristisk för Solomatkins inställning till motivet. År 1873 gjorde A. Ikonnikov en litografi av målningen, med den tendentiösa titeln ”Byn blir gammal, krogen blir ny”. Solomatkin återkom flera gånger till samma tema. Den version som han målade 1877 finns i dag på Vitryska konstmuseet i Minsk, den variant som är daterad 1881 kan beskådas på på konstmuseet i Vitebsk. Den målning som nu bjuds ut till försäljning är daterad 1876. De olika versionerna är inte upprepningar av varandra, olikheterna syns tydligt i detaljerna – i antalet personer, i deras utseende och klädsel, tidpunkterna varierar (morgon, kväll) liksom också årstiderna (sommar, höst). Det här typiskt för Solomatkin, han skapade ofta olika versioner av sina målningar.
Den aktuella målningen är ett mästerligt prov på Solomatkins talang och kan ses som ett nyckelverk i hela hans produktion; verket andas en realismen som är på samma gång grotesk, tragisk och romantisk.
Dr. prof. Elena Nesterova
Litteratur: Elena Nesterova. Leonid Ivanovich Solomatkin. St-Petersburg: Golden Age, Artist of Russia, 2006.

Tilläggslista

Fel årtal på katalogen.

Elena Nesterova. Leonid Ivanovich Solomatkin. St-Petersburg: Golden Age, Artist of Russia, 2006.

Vi tackar Dr. Elena Nesterova för all information rörande denna målning.