349
236740

Konstantin Egorovich Makovski

(Ryssland, 1839-1915)
Utropspris
13 000 - 15 000 EUR
149 000 - 172 000 SEK
13 600 - 15 700 USD
Klubbat pris
Konstantin Egorovich Makovski
(Ryssland, 1839-1915)

MANSPORTRÄTT.

Sign. 1872. sp. Olja på skiva, 86x71,5 cm.

Proveniens

Ur en finsk privatsamling.

The sitter is presumably Petr Aleksandrovich Valuev (1814-1890) who in 1872 was awarded a position of Minister of State-owned Property.

Vi tackar Dr. Elena Nesterova för all information rörande denna målning.