389
239500

URNOR, ETT PAR.

Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
170 000 - 227 000 SEK
15 600 - 20 900 USD
Klubbat pris
15 000 EUR
URNOR, ETT PAR.

URNOR, ETT PAR.
Porslin. Kvadratisk sockel. I mitten polykrom målning med bönder som dansar och festar. Runt omkring riklig bearbetad förgyllning. På baksidan blomkorg i medaljong med lagerkrans omkring. Palmetter, solfjädrar och andra empirornament. Svängda bladfolierade hänklar med medusahuvuden. Kejserliga Porslinsmanufakturen i S:t Petersburg. Empire. Höjd 45 cm. Små skador.

Tilläggslista

Urnorna är ostämplade, och säljs som möjligen tillverkade av Kejserliga Porslinsmanufakturen i S:t Petersburg.