422
236744

FABERGÉ SILVERKÅSA MED SLEV

Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
136 000 - 170 000 SEK
12 500 - 15 600 USD
Klubbat pris
FABERGÉ SILVERKÅSA MED SLEV

Fabergé. Kontrollmästare Ivan Lebedkin 1899-1907, Moskva. Gammalrysk stil. Med cabochonslipade granater och krysopraser samt tre delvis emaljerade dubbelörnar. Invändigt förgyllda. Kåsans höjd 16 cm. Slevens längd 15 cm.

Proveniens

Bukowskis tidigare auktion.
Härstammar från privat samling, dödsbo.