473
219545

KAFFE- OCH TESERVIS, 8 DELAR. 84 silver. Johann Tobiassov St. Petersburg 1896-1907. Silvervikt 3082 g.

Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
102 000 - 136 000 SEK
9 390 - 12 500 USD
Klubbat pris

Består av kaffekanna, tekanna, sockerskål, gräddsnäcka, brödkorg, sockertång, tesil och sockersked. 1 del saknas. Delarna är invändigt förgyllda. Servisen förvaras i originaletui i ek 62x44 cm, med leverantörens namn, hovleverantör V. A. Myasoyedov, Nevsky Prospekt 29.

Lådan är skadad i limningarna. Graverad.

Proveniens

Servisen är en bröllopsgåva till ägarens morfar av ledningen för Brusnitzyns läderfabrik i St. Petersburg.