307
261821

Alvar & Aino Aalto

(Finland)
Utropspris
500 - 600 EUR
5 740 - 6 880 SEK
523 - 628 USD
Klubbat pris
500 EUR
Alvar & Aino Aalto
(Finland)

SERVERINGSVAGN 900.

Björkfaner, stomme av laminerad björk. Skivan med vita kakel och rottingkorg. Tillverkad på 1960-talet, formgiven 1936-1937. Längd 90 cm.

Spruckna kakel, gummiringarna saknas.