317
256680

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
31 600 - 42 200 SEK
3 430 - 4 580 USD
Klubbat pris
13 000 EUR

Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

TAKKRONA.

Förnicklad metall och kupor av överfångsglas. Taito Oy,1920/30-tal. Höjd 62 och diam. 78 cm.

Proveniens

LSO festlokal i Åbo.

Formgivare