41
253206

Mari Rantanen

(Finland, Född 1956)
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
36 900 - 42 200 SEK
4 010 - 4 580 USD
Klubbat pris

Mari Rantanen
(Finland, Född 1956)

MARI RANTANEN, olja på duk, a tergo sign. och dat. -89.

Komposition, 188 x 152.

Skador i duken.

Formgivare

Mari Rantanen, finländsk bildkonstnär. Utbildad vid Finska konstakademin, Helsingfors 1975-1979, vid Pratt Institute, New York, Professor vid Konstakademien i Stockholm 1996-2005. Mari Rantanen har alltid varit intresserad av färgens och formens samspel och ljusets uttryckskraft. Hennes måleri präglas av starka kraftfält och ett ytterst personligt färgspel i komplexa mönster.