419
260460

DESSERTSKÅLAR, 6 st, glas och trä, Kaj Franck, Notsjö. 1900-talets senare hälft.

Utropspris
500 - 600 EUR
5 670 - 6 800 SEK
522 - 626 USD
Klubbat pris
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Blåst, klart glas och teakassiett. Notsjö, 1955-66. Assietterna etikettmärkta. Diam. 13.

Bubblor i glasmassan, slitage på assietterna.