142
273023

SILVERBRICKA, FABERGÉ

Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
56 700 - 79 300 SEK
5 220 - 7 300 USD
Klubbat pris
7 200 EUR
SILVERBRICKA, FABERGÉ

84 silver, Stefan Wäkevä St Petersburg 1880-tal. Mått inkl. handtag 55 x 37 cm, vikt ca 2500 g. Diarienummer 5492.
Gravering JW 15.IX 1913-1923.

Proveniens

Gåva till länsmannen i Karelen i samband med pensionering, 1923. Gått i arv i släkten.