Madeleine Pyk – en samling F769
143
273059

TESERVIS I FYRA DELAR, FABERGÉ

Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
158 000 - 190 000 SEK
17 200 - 20 600 USD
Klubbat pris
28 000 EUR

88 silver, elfenben. stämplad SW (Stefan Wäkevä 1833 - 1910) och Fabergé. St Petersburg 1880 t. Diarienummer 1476. Tekannan med hållare för tepåse. Tekannans höjd 17 cm, vikt 728 g.
Vattenkannans höjd 13 cm, vikt 627 g. Sockerskålens höjd 8,5 cm, vikt 344 g.
Gräddsnäckans höjd 9,5 cm, vikt 197 g.
Alla delarna invändigt förgyllda. Totalvikt 1896 g.

Proveniens

Den nuvarande ägarens morfar införskaffade servisen i början av 1900-t. Sedan dess har den gått i arv inom släkten.